Dobra Firma Vademecum: Z nowym prawem w Unii Europejskiej. Z państwowej kiesy
ŚWIADCZENIA RODZINNE DLA NIEZAMOŻNYCH
Z państwowej kiesy
Od soboty, 1 maja, obowiązuje zupełnie nowy system wsparcia z budżetu państwa niezamożnych rodzin wychowujących uczące się dzieci, w tym niepełnosprawne, tzw. świadczeniami rodzinnymi. Od tej daty mogą one liczyć na: zasiłki rodzinne, siedem dodatków do nich oraz świadczenia opiekuńcze.
Tak wynika z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255 ze zm.; dalej: ustawa). W nowym systemie nie ma zasiłków wychowawczych i świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.
ZASIŁEK RODZINNY
Przysługuje w celu częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka jego rodzicom, jednemu z nich, opiekunowi faktycznemu lub też pełnoletniej osobie uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu matki czy ojca z powodu ich śmierci lub zasądzenia od nich alimentów. Opiekunem faktycznym dziecka jest osoba rzeczywiście się nim opiekująca, jeśli wystąpiła do sądu o jego przysposobienie.
Od 1 maja nie można uzyskać zasiłku na małżonka, lecz wyłącznie na dziecko do ukończenia 18 lat lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 21 lat. Gdy legitymuje się ono orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej, zasiłek można dostawać do ukończenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta