Niespodziewane życie w lawie
Niespodziewane życie w lawie
Jedne z najstarszych śladów życia, sprzed trzech i pół miliarda lat, odkryto w Republice Południowej Afryki. Ale nie w skałach osadowych, jak dotychczas, lecz w wulkanicznych. Jest to całkowitym zaskoczeniem dla naukowców.
Bakterie w lawie wulkanicznej egzystowały 3,5 mld lat temu? Zdziwienie badaczy budzi nie tyle sam wiek bakterii, lecz miejsce ich znalezienia. Uważane dotychczas za najstarsze ślady życia na naszej planecie pochodzą z Grenlandii, sprzed 3,85 mld lat, oraz z Australii, sprzed 3,5 mld lat. Jednak w obu tych wypadkach natrafiono na nie w skałach o zupełnie innym pochodzeniu; w skałach wulkanicznych śladów życia "nie powinno być".
Zaskoczenie
Dotychczas wszystkie poszukiwania początków życia ograniczały się do skał osadowych, tworzących się w rejonach sprzyjających rozwojowi pierwocin życia. Zgodnie z dotychczasową wiedzą, życie powstało w środowisku wodnym, dlatego jego początków poszukiwano dotąd w skałach, których formowanie się pozostawało w związku z takim środowiskiem; w praktyce oznacza to, że chodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta