Dobra Firma Vademecum: Z nowym prawem w Unii Europejskiej. Kodeks pracy: czterdziesta pierwsza nowelizacja
TRZECIA KOLEJNA UMOWA NA CZAS OKREŚLONY ZAWARTA Z TĄ SAMĄ OSOBĄ PRZEKSZTAŁCA SIĘ W BEZTERMINOWĄ, JEŚLI MIĘDZY ZAKOŃCZENIEM PIERWSZEJ A NAWIĄZANIEM DRUGIEJ NIE UPŁYNĄŁ MIESIĄC.
Kodeks pracy: czterdziesta pierwsza nowelizacja
Powrót do reglamentacji umów na czas określony, zapewnienie godziwych warunków zatrudnienia pracownikom skierowanym z państw członkowskich Unii oraz wzmożenie ochrony pracy dzieci to główne nowości, które 1 maja zagościły w polskim prawie pracy.
Wprowadziła je obowiązująca po części od tej daty czterdziesta pierwsza z kolei nowela kodeksu pracy z 14 listopada 2003 r. (Dz. U. nr 213, poz. 2081). Ich głównym celem jest dostosowanie się do regulacji wspólnotowych.
BICZ NA UMOWY TERMINOWE
Od 1 maja do k.p. wraca art. 251, reglamentujący zatrudnienie terminowe. Zgodnie z tym przepisem trzecia kolejna umowa na czas określony zawarta z tą samą osobą przekształca się w bezterminową, jeśli między zakończeniem pierwszej z nich a nawiązaniem drugiej nie upłynął miesiąc. Przypomnijmy, że od 29 listopada 2002 r. jego stosowanie było zawieszone.
Reaktywacja ta była konieczna ze względu na wymogi dyrektywy nr 99/70 z 28 czerwca 1999 r. w sprawie porozumienia ramowego dotyczącego pracy na czas określony. Angaże terminowe traktuje ona jako nietypowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta