Wyrok na podstawie konstytucji
Wyrok na podstawie konstytucji
"Na sądzie spoczywa wynikający z konstytucji obowiązek badania, czy przepis, który ma być zastosowany w rozstrzyganej sprawie, jest z nią zgodny" - stwierdził w orzeczeniu z 16 kwietnia 2004 r. Sąd Najwyższy ("Rzeczpospolita" z 21.04. 2004 r.) Jednocześnie SN uznał, że "rozstrzyganie w tej kwestii należy do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli więc sąd poweźmie wątpliwość co do zgodności danego przepisu z ustawą zasadniczą, powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Trybunału".
Problem, którego dotyczy cytowane orzeczenie, związany jest z art. 8 ust. 2, art. 178 ust. 1 i art. 193 konstytucji - tj. kwestią bezpośredniego stosowania konstytucji. Z chwilą wejścia w życie w 1997 r. konstytucji wyłonił się problem, czy sądy powszechne, rozstrzygając konkretną sprawę, mogą samodzielnie, bez zwracania się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego, uznać dany przepis ustawy za niekonstytucyjny i oprzeć swoje orzeczenie bezpośrednio na ustawie zasadniczej.
Twierdząco na powyższe pytanie odpowiedział Naczelny Sąd Administracyjny w licznych orzeczeniach (por. m.in. 1998.10.09 wyrok NSA II SA 1246/98 Glosa 1999/3/29; 2000.10.24 wyrok NSA V SA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta