Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Środek represji musi być odczuwalny

28 marca 1995 | Prawo | AW

Grzywna: samoistna i kumulatywna

Środek represji musi być odczuwalny

Jedną z kar zasadniczych przewidzianych przez polskie prawo karne jest grzywna występująca zarówno w prawie karnym powszechnym, jak i skarbowym.

Spotykamy się często z dwoma przeciwstawnymi opiniami: jedną o orzekaniu zbyt niskich grzywien, drugą -- że jest wręcz przeciwnie: kary są zbyt surowe i nie ma możliwości ich wyegzekwowania.

Warto zatem przyjrzeć się, jak wyglądała wysokość grzywien w latach poprzednich, począwszy od uchwalenia obowiązującego kodeksu i jak się miały do średnich wynagrodzeń w tym okresie.

Kodeks karny od chwili uchwalenia (ustawa z 19 kwietnia 1969 r. Dz. U. 13, poz. 94) przewiduje dwa rodzaje grzywien: jedną określoną w art. 36 § 1 -- tzw. karę grzywny samoistnej, oraz wynikającą z art. 36 § 2 -- karę grzywny kumulatywnej. Ta druga wymierzana jest obok innej kary zasadniczej przewidywanej przez kodeks karny i charakteryzuje się tym, że oile jej dolna granica jest taka sama jak grzywny samoistnej, o tyle górna granica jest wielokrotnością grzywny z art. 36 § 1.

Grzywna samoistna wymierzana była zgodnie z wówczas obowiązującą regulacją w wysokości od 500...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 440

Spis treści
Zamów abonament