Coraz trudniej pracować na bezrobotnych
Wielu polityków idziałaczy gospodarczych jest zdania, że jeśli Niemcy nie zrezygnują z systemu opieki społecznej, dojdzie do załamania gospodarki
Coraz trudniej pracować na bezrobotnych
Krystyna Grzybowska z Bonn
Każdy, kto przyjedzie do Republiki Federalnej Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia, stabilizacji i -- w perspektywie -- dobrobytu, zostaje bardzo szybko włączony w precyzyjny system opieki. Owa pomoc należy mu się z różnych powodów: jako bezrobotnemu lub zatrudnionemu, jako uczniowi, studentowi, emerytowi, inwalidzie, itd. Przybyszowi z Europy postkomunistycznej czy z kraju nieograniczonych możliwości, jakim są Stany Zjednoczone, to państwo socjalne jawi się jako idealnie uporządkowane i jest przykładem do naśladowania.
W RFN nikt nie jest pozostawiony samemu sobie. Pamiętają o nim urzędy, które zastępują działające gdzie indziej instytucje i organizacje charytatywne. Obywatel korzysta ze świetnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, a wkrótce również z ubezpieczenia pielęgnacyjnego, które zapewnia ludziom niepełnosprawnym i niedołężnym starcom opiekę w domu lub w szpitalu.
System opiekuńczy oznacza ubezpieczenie na wypadek każdej życiowej okoliczności -- utraty pracy, utraty zdrowia, ale także utraty chęci do pracy. Coraz częściej podnoszą się głosy, że rozwiązania te nie mogą się utrzymać ito nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta