Uwaga na "fałszywki"
Pierwsze przypadki podrabiania nowych pieniędzy
Uwaga na "fałszywki"
Skala fałszerstw banknotów, ujawnionych w ub. r. , była porównywalna z 1993 r. -- dowiedzieliśmy się w Narodowym Banku Polskim, do którego ostatecznie oddawane są sfałszowane pieniądze. Jak wiadomo z innych źródeł, w 1993 r. ujawniono fałszerstwa ponad 100 tys. sztuk baknotów.
Już w 1995 r. banki i sklepy w kilku przypadkach zakwestionowały prawdziwość nowych, "podenominacyjnych" pieniędzy. Na razie fałszerze podrabiają banknoty dosyć prymitywnymi metodami, nie uwzględniającymi wielu zabezpieczeń na nowych pieniądzach, zawsze jednak i stnieje możliwość, że udoskonalą stosowane techniki.
Jak zorientowaliśmy się w czasie błyskawicznej sondy przeprowadzonej w bankach, klienci banków nie mają możliwości formalnego zabezpieczenia się przed wypłatą fałszywych pieniędzy -- muszą całkowicie zdać się na fachowość pracowników bankowych.
-- Od początku roku zetknęliśmy się z kilkoma przypadkami podrobionych banknotów (nowych pieniędzy -- przyp. red. ) -- powiedziała "Rz" Alicja Szynkiewicz, dyrektor Departamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta