Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetasowania w drugiej linii

28 marca 1995 | Gazeta | JP

Posłowie zmieniają barwy klubowe

Przetasowania w drugiej linii

Jakie zmiany zaszły w arytmetyce sejmowej od początku kadencji? Są one raczej niewielkie, a w każdym razie nie mają zbyt istotnego politycznego znaczenia. Niemniej nastąpiły, warto je więc odnotować.

Koalicja od początku kadencji utraciła 5 głosów

i może liczyć obecnie na 298. Jest to przewaga zdecydowana, pozwalająca wygrać niemal każde głosowanie, choć do dwóch trzecich wymaganych w najważniejszych sprawach brakuje i tak 8 głosów. Takie rozważania mają jedynie charakter teoretyczny, w praktyce bowiem nigdy nie dzieje się tak, aby na sali zasiadło jednocześnie 460 posłów. Koalicja dysponuje natomiast większością dwóch trzecich w Zgromadzeniu Narodowym, co pozwala jej na zmianę przepisów konstytucyjnych.

Wnioski z przeszłości

W Sejmie pierwszej kadencji barwy klubowe zmieniło kilkudziesięciu parlamentarzystów. Zróżnicowanie i niestabilność sceny politycznej, w tym i parlamentarnej, było jednym z głównych przedmiotów krytyki i zapewne ważną przyczyną wyczerpania możliwości działania tego Sejmu.

Już wtedy starano się wyciągnąć z tego wnioski. Zmieniono więc ordynację wyborczą, w której przyjęto pięcioprocentowy próg eliminujący najmniejsze ugrupowania. Zmieniły się też przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 440

Spis treści
Zamów abonament