Przetasowania w drugiej linii
Posłowie zmieniają barwy klubowe
Przetasowania w drugiej linii
Jakie zmiany zaszły w arytmetyce sejmowej od początku kadencji? Są one raczej niewielkie, a w każdym razie nie mają zbyt istotnego politycznego znaczenia. Niemniej nastąpiły, warto je więc odnotować.
Koalicja od początku kadencji utraciła 5 głosów
i może liczyć obecnie na 298. Jest to przewaga zdecydowana, pozwalająca wygrać niemal każde głosowanie, choć do dwóch trzecich wymaganych w najważniejszych sprawach brakuje i tak 8 głosów. Takie rozważania mają jedynie charakter teoretyczny, w praktyce bowiem nigdy nie dzieje się tak, aby na sali zasiadło jednocześnie 460 posłów. Koalicja dysponuje natomiast większością dwóch trzecich w Zgromadzeniu Narodowym, co pozwala jej na zmianę przepisów konstytucyjnych.
Wnioski z przeszłości
W Sejmie pierwszej kadencji barwy klubowe zmieniło kilkudziesięciu parlamentarzystów. Zróżnicowanie i niestabilność sceny politycznej, w tym i parlamentarnej, było jednym z głównych przedmiotów krytyki i zapewne ważną przyczyną wyczerpania możliwości działania tego Sejmu.
Już wtedy starano się wyciągnąć z tego wnioski. Zmieniono więc ordynację wyborczą, w której przyjęto pięcioprocentowy próg eliminujący najmniejsze ugrupowania. Zmieniły się też przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta