Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys państwa socjalnego?

28 marca 1995 | Świat | JS

Kryzys państwa socjalnego?

Zapowiadana już wcześniej nowa instytucja -- ubezpieczenia opiekuńcze -- rozpoczęła w Niemczech swoją działalność 1 stycznia, co wywołało natychmiast silne reakcje wszystkich niemal grup społecznych. Z krytyką wystąpili przede wszystkim pracodawcy, to ich bowiem obciąży nowa składka, a nie jest ona pierwsza i ostatnia. Już dziś pracodawca niemiecki, łącznie z pracobiorcą, muszą finansować ubezpieczenia rentowe, chorobowe i od bezrobocia. Co prawda minister pracy i spraw społecznych Norbert Blümzapowiada skreślenie w zamian jednego dnia wolnego od pracy. Pomimo tej obietnicy nowe rozwiązania nie zostały dobrze przyjęte przez niemiecki biznes. Niemieccy przedsiębiorcy nie zamierzają brać na swoje barki ciężaru rozwiązania kolejnego problemu socjalnego, jaki narasta w Niemczech.

W tempie jeszcze szybszym niż w Polsce rośnie w RFN liczba ludzi starych. Szacuje się, że dziś potrzebujących opieki jest 1, 6 mln, a w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie do 2 mln osób. Dlatego, choć obciążenie wynosi zaledwie jeden proc. , a od połowy 1996 r. 1, 7 proc. , pracodawcy wskazują na ich pogarszającą się kondycję finansową. Z roku na rok rosną bowiem koszty wywołane obciążeniami socjalnymi. Pracodawcy wskazują słusznie na fakt, że rosnący poziom zamożności społeczeństwa niemieckiego umożliwia już teraz wprowadzenie składek indywidualnych, płaconych wyłącznie przez osobę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 440

Spis treści
Zamów abonament