Europa na zakręcie, Polska na zakręcie
Europa na zakręcie, Polska na zakręcie
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
PIOTR NOWINA-KONOPKA
Nie stoimy dziś przed widmem zaborów. Wręcz przeciwnie, nasza suwerenność została prawnie i faktycznie potwierdzona i umocniona członkostwem w NATO i UE. Bierzemy jednak na siebie ryzyko, że Unia wskutek niezdolności do jednomyślnego przyjęcia wspólnej konstytucji lub maruderstwa niektórych jej członków podzieli się na dwa kręgi.
Niedawno Adam Michnik opublikował w "Gazecie Wyborczej" swoisty manifest, zatytułowany "Polska na zakręcie, 'Gazeta' na zakręcie". Sądzę, że w dzisiejszej polskiej debacie publicznej jest to jedna z ważniejszych wypowiedzi po części rozrachunkowych, po części szkicujących to, co stoi przed nami. Dlatego, myśląc o konieczności rozszerzenia tej debaty poza krąg czytelników jednego dziennika - chciałbym na łamach "Rzeczpospolitej" posłużyć się formułą Michnika i niech ten zamiar wyjaśni zapożyczenie od niego tytułu moich rozważań.
Między obywatelem a państwem
Święto minęło, a Polska jest już dziś nie tylko członkiem NATO, ale także pełnoprawnym członkiem rozszerzonej Unii Europejskiej. Można sobie zadać pytanie, jak będziemy mierzyli skutki tego drugiego członkostwa, powiedzmy za rok. Czy będzie to sukces - zrazu mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta