Kto się boi globalizacji?
Kto się boi globalizacji?
ANDRZEJ K. KOŹMIŃSKI
Amerykańskie szpitale coraz częściej wysyłają drogą elektroniczną do Indii wyniki prześwietleń w celu dokonania ich opisu i analizy przez tamtejszych (tańszych) lekarzy. Czołowe firmy farmaceutyczne zlecają wykonywanie testów nowych leków laboratoriom w krajach, w których mniej się za to płaci. Wynagrodzenia amerykańskich programistów komputerowych nie rosną od kilku lat, a liczba osób zatrudnionych w USA w tym charakterze zmalała o kilkanaście procent.
W tym samym czasie amerykański przemysł high-tech systematycznie zwiększał zapotrzebowanie na pracę programistów. Było ono jednak w znacznej części zaspokajane przez t. zw. outsourcing, czyli zlecane firmom z Indii, Pakistanu i innych krajów o znacznym i tanim potencjale intelektualnym. Intel Corporation ocenia, że wynagrodzenia programistów w tych krajach przez wiele najbliższych lat utrzymają się na poziomie około 30 proc. stawek amerykańskich stawek - za tę samą pracę. Centra obliczeniowe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta