Pierwsza szesnastka
PIERWSZA SZESNASTKA
DANIEL BARGIEŁOWSKI Notatka Karaszewicza-Tokarzewskiego z nazwiskami szesnastki Fot. (C) OFICYNA WYDAWNICZA RYTM
Na biurku - mały (56x100 mm) pasek fioletowej bibułki, a na nim sporządzony ręką gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza spis pierwszych żołnierzy Polski Podziemnej. Nie Armii Krajowej, nie Związku Walki Zbrojnej i nawet nie Służby Zwycięstwu Polski, gdyż powstająca organizacja jeszcze wtedy nie miała swego imienia. Statut dla tworzącej się struktury oraz jej nazwę wymyśli Tokarzewski dopiero za parę dni.
Być może numerolodzy (których spekulacje nie były generałowi obce) dostrzegą w liczbie członków grupy jakiś znak. Omen. Bo walka zakończy się wszak - po pięciu z górą latach - pojmaniem właśnie szesnastu, a tutaj się okazuje, iż rozpoczęła ją także szesnastka. Racjonaliści uznają zapewne jednak tę zbieżność za zwykły tylko przypadek, za nieco dziwną analogię lub - jak powiedzą uczenie - za paralelne ciągi różnych desygnatów (żadne nazwisko nie pojawia się bowiem na obydwu listach).
Zapomniane prawdy
Zanim przedstawimy ów spis, warto przypomnieć tutaj dwie prawdy nie dość mocno, jak się zdaje, utrwalone w zbiorowej pamięci, skoro niektórzy próbują je od czasu do czasu przeinaczać.
Po pierwsze tę, iż Tokarzewski budował swą organizację z mandatu ówczesnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta