Usuwanie przeszkód
Usuwanie przeszkód
JANUSZ REITER, MAREK A. CICHOCKI
O Trójkącie Weimarskim już od dawna mówiło się ze sceptycyzmem, ale w latach 2003 - 2004 pojawiły się zasadnicze wątpliwości co do jego przyszłości, a także przydatności - nawet dla Polski, najbardziej przywiązanej do idei weimarskiej. Tak krytyczne opinie związane są z załamaniem się dotychczasowego modelu stosunków między Polską a Niemcami i Francją. Przejawem kryzysu był m.in. spór o stosunki z Ameryką, a także o traktat konstytucyjny.
Kryzys trójkąta wywołał konsternację i poczucie bezradności. Jednocześnie odezwały się głosy próbujące uzasadnić jego dalszą przydatność. Po stronie niemieckiej trzeba tu wymienić wypowiedzi Richarda von Weizs?ckera i Wolfganga Sch?ublego. W Polsce na uwagę zasługuje deklaracja Klubu Weimarskiego. Niemieckie wypowiedzi, co ciekawe, próbują odnowić rację istnienia trójkąta przez zastąpienie go czworokątem, z udziałem Wielkiej Brytanii. Jest to myśl godna przeanalizowania i inspirująca, chociaż pozostaje kwestią otwartą, na ile wyraża realną perspektywę, a na ile tylko eksperyment intelektualny, bez politycznych konsekwencji. Jest ona ciekawa także dlatego, że przynajmniej pośrednio wyraża przekonanie, iż prosta kontynuacja Trójkąta Weimarskiego w jego dawnej formie jest nierealna.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta