Nauczyć się żyć z przesądami
Nauczyć się żyć z przesądami
"Bliscy - Dalecy", pod takim hasłem, przy okazji 49. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, w redakcji "Rzeczpospolitej" odbyła się dyskusja "okrągłego stołu" z udziałem rosyjskich i polskich pisarzy, tłumaczy oraz publicystów. Pytaliśmy, co się stało z polsko-rosyjskimi kontaktami i dialogiem intelektualnym, którego symbolami w przeszłości byli Bułat Okudżawa i Andrzej Drawicz? Czy po upadku komunizmu dialog taki jest możliwy i potrzebny? Wreszcie, na ile obciążają nas stereotypy i czy możliwe jest historyczne pojednanie Polaków i Rosjan? Publikujemy obszerne fragmenty dyskusji.
Wiktor Jerofiejew, pisarz
Jestem człowiekiem, który do Polski odnosi się bardzo poważnie i w sposób bardzo wymagający. Kocham wasz kraj i mam do tego podstawy. W końcu mój syn - jedyny syn - ma polski paszport. Dla mnie obraz Polski zawsze będzie się kojarzył z jednym wydarzeniem. Jeszcze w czasach przedsolidarnościowych spotkałem się z Andrzejem Drawiczem w jego maleńkim mieszkanku. Był tam Adam Michnik, który tylko co wyszedł z więzienia. Całą noc dyskutowaliśmy o możliwości współistnienia, a następnego dnia rano, tam gdzie mieszkałem, na Dynasach, podchodzi do mnie 14-letni chłopiec i pyta, czy mam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta