Poprzez PET i 'Wawer' do grup szturmowych
Poprzez PET i "Wawer" do grup szturmowych
W naszej szkole nie funkcjonowało przed wojną harcerstwo i dlatego pierwsze działania konspiracyjne prowadziły starsze koleżanki, zaangażowane w pracę organizacji Pet (Przyszłość). Realizacja programu Petu polegała na organizowaniu dla młodzieży w wieku szkolnym wykładów, zaznajamiających z problematyką gospodarczą i społeczną przedwojennej Polski, przygotowaniu do niezależnego myślenia i nabycia umiejętności samokształcenia. W praktyce musiałyśmy samodzielnie przygotowywać referaty na wyznaczone tematy, co wymagało poświęcenia więcej niż dotąd czasu na naukę. Nie byłyśmy tym zachwycone, zwłaszcza że zaczął się już czas akcji małego sabotażu pod nazwą "Wawer". To było dużo bardziej frapujące i na szczęście nasi ideolodzy zorientowali się w odpowiednim czasie, że trzeba się przestawić na konkretniejsze zadania, żeby mieć chociażby częściową kontrolę nad działaniami młodzieży w wieku szkolnym.
Wywiad
Razem z Dorotą dostałyśmy się do sekcji określanej jako wywiad i byłyśmy z tego niezmiernie dumne. Godzinami stałam na ul. Puławskiej i zliczałam wyjeżdżające i opuszczające Warszawę niemieckie samochody wojskowe. Najgorsze było to, że trzeba było odnotowywać ich numery rejestracyjne, co wymagało pewnej ostrożności.
Nie wolno było nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta