Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metafizyka podróży

03 lipca 2004 | Plus Minus | WP

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA ŻYCIA

Metafizyka podróży

WłODZIMIERZ PAŹNIEWSKI

Instrukcja użytkowania życia, według profesora Henryka Elzenberga, którą można sporządzić na podstawie pism filozofa, powinna uwzględniać uniwersalną kategorię podróży, gdyż w sensie opisowym wędrówka to działanie i dążenie. Podróżowanie powiązane z czysto fizycznym przemieszczaniem się z jednego miejsca na drugie, tak naprawdę pozostaje odmiennym doświadczeniem egzystencjalnym oraz specyficznym stanem umysłu i ducha. Gdy wędrujesz, zaczynasz rozumować inaczej niż zwykle.

"Którzy pływają po morzach, odmieniają klimaty, ale nie myśli" - twierdzi w "Listach" Horacy, co chyba nie jest do końca prawdziwe. Zdaje się, że właśnie w podróży ulega zwielokrotnieniu sama intensywność bytu, ponieważ człowiek wędrujący jest bardziej uzależniony od kategorii czasu i miejsca, dwóch czynników, które niepodzielnie panują nad scenariuszem każdego życia. "Zegar bije. Wszystkich" - ostrzegał Stanisław Jerzy Lec. Z kolei przestrzeń przypisuje nas do coraz to nowych adresów i traktuje jak swoją wyłączną własność. Nie wyczerpuje to wszystkich powiązań i skutków, ponieważ podróżowanie umożliwia większą częstotliwość zmian, a tym samym wzmacnia element niespodzianki. W ten sposób każda wędrówka posiada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3268

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament