Niejednakowe połówki
Niejednakowe połówki
WOJCIECH KORBIEL
Skoro dwa akty prawne odnoszące się do tej samej sfery działalności człowieka, używające tej samej siatki pojęciowej dotykają pewnego problemu i opisują go odmiennie, to nie sposób przyjąć, że chodzi o w pełni pokrywające się zakresy typów czynów zabronionych.
Zarówno praktyka, jak i teoria prawa karnego znają problematykę tzw. czynów przepołowionych, czyli takich typów czynów zabronionych, które mogą stanowić albo przestępstwo, albo wykroczenie, zależnie od wartości naruszanego dobra. Obecnie ową granicę wyznacza kwota 250 zł. Powyżej niej mamy do czynienia z przestępstwem. Ten sztuczny podział zawsze będzie podlegał zmianom, które mogą wynikać z różnicy wartości nabywczej pieniądza lub być efektem zmiany polityki karnej państwa. Nie służy to przejrzystości prawa karnego, bo uzależnia rodzaj odpowiedzialności wyłącznie od wartości naruszanego dobra, która przecież nie zawsze musi być znana w chwili czynu, a dopiero w następstwie decyduje o rodzaju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta