Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

List doktora Jianga

03 lipca 2004 | Plus Minus | OS

CHIŃSKIE SPRZECZNOŚCI

List doktora Jianga

ORVILLE SCHELL

Pierwszego czerwca doktor Jiang Yanyong, chirurg z Pekińskiego Szpitala Wojskowego Numer 301, oraz jego żona doktor Hua Zhongwei, oboje 72-letni, wyszli z domu, by odebrać wizy z ambasady USA. I nagle słuch o nich zaginął.

Rodzina i przyjaciele uznali, że starsi państwo zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Biura Bezpieczeństwa Publicznego i że wyjdą na wolność po 4 czerwca, gdy minie 15. rocznica masakry na placu Tienanmen. Ale 8 czerwca niezidentyfikowani przedstawiciele władz kazali synowi aresztowanych dostarczyć im przedmioty osobiste należące do rodziców.

To nie był rzecz jasna pierwszy raz, że ktoś został w Chinach zatrzymany bez wyjaśnień. Wszystko to nie wróżyło dobrze. Wobec boomu chińskiej gospodarki, masowego napływu zagranicznych inwestorów oraz dalszego wzrostu i tak już kluczowej roli Chin na światowych rynkach zniknięcie pary staruszków nie wywołało większych reperkusji. Wydarzenie to uświadamia jednak utrzymującą się w Państwie Środka nierównowagę między reformami gospodarczymi a politycznymi.

Jiang Yanyong nie jest zwyczajnym lekarzem. Już jakiś czas temu osiągnął taki punkt w swoim życiu, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3268

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament