Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Silne państwo ograniczone

28 sierpnia 2004 | Plus Minus | CC JA
źródło: Nieznane

ROZMOWA Z FRANCISEM FUKUYAMĄ

Silne państwo ograniczone

Francis Fukuyama, profesor ekonomii politycznej w waszyngtońskiej Szkole Wyższych Studiów Międzynarodowych (SAIS). Sławę zdobył dzięki artykułowi opublikowanemu na wiosnę 1989 roku "Koniec historii", w którym ogłosił załamanie się komunizmu i triumf idei liberalnej demokracji. Swoje tezy rozbudował w wydanej trzy lata później książce "Koniec historii i ostatni człowiek". W najnowszej książce "State Building: Governance and World Order in the 21st century" (Budowanie państw. O rządzeniu i ładzie światowym w XXI wieku) zajmuje się zjawiskiem niewydolnych organizmów państwowych i związanych z nimi problemów, takich jak ubóstwo, epidemie, kryzysy uchodźcze i terroryzm.

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

CAROL CASTIEL: W książce "Koniec historii i ostatni człowiek" pisał pan o triumfach liberalizacji i prywatyzacji, które zazwyczaj prowadzą do uszczuplenia wszechwładzy państwa. W najnowszej książce twierdzi pan z kolei, że silne instytucje państwowe są niezbędne w erze po zamachach z 11 września 2001 roku. Dlaczego państwo wymaga wzmocnienia i co właściwie pan rozumie przez "budowanie państwa"?

FRANCIS FUKUYAMA: Kiedy mówi się o wszechwładnym państwie albo o silnym państwie, występuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3316

Spis treści
Zamów abonament