Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Orzecznictwo za sierpień 2004 r.
Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
DF ZA TYDZIEŃ
Przedstawimy wyroki, jakie zapadły w sierpniu w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Dokończymy także prezentację sierpniowych wyroków z zakresu prawa pracy. Przedstawiamy wyroki, jakie w ubiegłym miesiącu w sprawach pracowniczych zapadły przed Sądem Najwyższym - Izbą Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.
NADGODZINY NA ŚREDNIM SZCZEBLU
Nie wystarczy ogólne wskazanie, że przekraczano normy ustawowe, by uzyskać wynagrodzenie za nadgodziny - stwierdził 11 sierpnia 2004 r. Sąd Najwyższy (sygn. II PK 9/04).
Zgodnie z art. 135 § 1 k.p. zarządzający zakładem, kierownicy wyodrębnionych komórek, ich zastępcy wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Ale np. 22 czerwca br. SN stwierdził, że jeśli wymaganych obowiązków nie sposób stale wykonywać w zwykłym czasie pracy, to pracującemu w takich warunkach kierownikowi średniego szczebla należy się za nadgodziny wynagrodzenie. Tak też argumentował Leszek. R., szef regionalnego oddziału międzynarodowej korporacji. Twierdził, że dzień w dzień pracował po kilkanaście godzin, 90 proc. tego czasu spędzając w delegacjach.
Sąd Apelacyjny oddalił jednak powództwo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta