Rząd suflerem sądu?
Rząd suflerem sądu?
Jeśli rząd spełni postulat wydania polskim sądom powszechnym wykładni przepisów prawa o odszkodowaniach, tzw. niemieccy wypędzeni będą mieli otwartą drogę do przyspieszonego procesu o odszkodowania przeciwko Polsce.
Będziemy jednocześnie składać pozwy o odszkodowanie przeciwko Polsce w polskich sądach powszechnych i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - ta zapowiedź Pruskiego Powiernictwa wydawała się być straszakiem sprzecznym z art. 35 (d. art. 26) konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Przepis ten stanowi, iż w Strasburgu sprawa może być rozpatrywana dopiero po wykorzystaniu wszystkich środków odwoławczych przewidzianych prawem krajowym. Wypędzeni mogą więc poskarżyć się na Polskę przed Trybunałem, po uzyskaniu przed polskimi sądami oddalenia powództwa lub odrzucenia pozwów w prawomocnych orzeczeniach. Taka jest jednak tylko zasada.
Według orzecznictwa strasburskiego
"Zasada wyczerpania prawnych środków krajowych nie ma charakteru absolutnego ani nie może być stosowana w sposób automatyczny. (...) Nie ma obowiązku sięgania po środki niepewne i nieskuteczne" - zauważa Trybunał w orzeczeniu z 2 września 1959 r. w sprawie przeciwko Turcji i wyjaśnia, że skargę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta