Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chałupnik to nie pracownik

08 września 2004 | Dobra firma | GO

Temat tygodnia

Chałupnik to nie pracownik

Pracę można wykonywać nawet we własnym domu. Nie zawsze jednak będzie to odbywało się na mocy umowy o pracę, a kodeks pracy reguluje wyłącznie prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Nie obejmuje zatem świadczenia pracy na innej podstawie, choćby status ich wykonawców był podobny do pracowniczego. Dotyczy to m.in. świadczących pracę nakładczą, tzw. wykonawców, czyli popularnych chałupników.

Wykonywanie pracy nakładczej reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.). Choć wydano je na podstawie art. 303 § 1 kodeksu pracy (k.p.) i na wykonawców rozciągnięto niektóre przepisy dotyczące pracowników, nie zmienia to faktu, że nie są oni pracownikami.

JAKA TO UMOWA

Zanim wydano rozporządzenie z 1975 r., chałupników traktowano jako wykonujących pracę na umowę o dzieło. Umowa o pracę nakładczą to specyficzny rodzaj umowy, do której stosuje się wiele przepisów prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3325

Spis treści

Angielski z Rzeczpospolitą First Certificate in English

Zamów abonament