Tyle prymatu, ile kompetencji
Tyle prymatu, ile kompetencji
Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego zostanie potwierdzona formalnie dopiero po wejściu w życie traktatu konstytucyjnego.
W poprzednim tekście ("Rz" z 6 września "Pierwszeństwo to nie nadrzędność" ) była mowa: o znaczeniu zasady pierwszeństwa dla każdego z nas; o prawie wspólnotowym, unijnym i międzynarodowym; o tym, skąd się wzięła zasada prymatu i jaki stosunek do niej wyrażają sądy konstytucyjne poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzisiejszy tekst jest kontynuacją tematu.
Sądy wielokrotnie wyrażały opinię, iż Wspólnota działa na zasadzie kompetencji powierzonych jej wyraźnie przez państwa, podkreślając przy tym, że w żaden sposób nie może to wpłynąć na suwerenność państwową.
Dania
Reprezentatywne jest orzeczenie Sądu Najwyższego z 1998 r. w sprawie Carlsen: odpowiedni przepis konstytucji duńskiej nie upoważnia do przekazania na rzecz organizacji międzynarodowej kompetencji do stanowienia prawa lub podejmowania decyzji, które byłyby niezgodne z konstytucją.
Siłą rzeczy, skoro przekazanie obejmuje tylko część uprawnień władzy państwowej, musi istnieć mechanizm kontroli z jednej strony zakresu przekazanych kompetencji, z drugiej zaś - sposobu, w jaki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta