Patent o przedłużonym działaniu
Patent o przedłużonym działaniu
Unia, wprowadzając możliwość uzyskania dodatkowej ochrony produktów leczniczych, chciała tak ukształtować okres ochrony, by uwzględniał specyfikę wprowadzania leków do obrotu oraz rekompensował trud i środki zaangażowane w prace badawcze.
Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nasz system prawny poszerzony został o instytucję dodatkowego prawa ochronnego. Przewidziana jest w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 1768/92 z 18 czerwca 1992 r. w sprawie ustanowienia dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych. Rozporządzenie obowiązuje również w Polsce, choć nie zostało implementowane.
Dlaczego dodatkowa
Produkty lecznicze to specyficzny przedmiot obrotu komercyjnego. Ze względu na ich wysoką społeczną użyteczność pożądane jest możliwie szybkie dostarczanie nowych, skuteczniejszych leków, dla bezpieczeństwa zainteresowanych poprzedzone jednak długotrwałymi badaniami oraz postępowaniem administracyjnym kończącym się decyzją o dopuszczeniu do obrotu. Twórca nowego specyfiku może uzyskać na swoje dzieło patent, który zapewnia mu przez oznaczony czas wyłączne prawa do leku. Powszechnie stosowanym obecnie okresem ochrony patentowej jest 20 lat liczonych od dnia złożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta