Propozycje do niezbędnej korekty
Propozycje do niezbędnej korekty
Podatnicy, którzy chcą oszukać budżet państwa przez podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, zazwyczaj nie dokonują później ich korekt.
Pod obrady Sejmowej Komisji Finansów Publicznych powrócił projekt zmiany przepisów ordynacji podatkowej. Ma ona polegać na przywróceniu klauzuli niekaralności za przestępstwo (wykroczenie skarbowe) w związku ze złożeniem korekty deklaracji podatkowej. Projektowane przepisy są jednak fatalnie skonstruowane. Niczego bowiem nie zmieniają w kwestii karalności podatników chcących się zachować uczciwie, premiują zaś zachowania sprzeczne z prawem.
Podatniku, czy ci nie żal
Podatnicy, składając deklaracje, mogą pomylić się zarówno na niekorzyść swoją, jak i fiskusa. Ta druga pomyłka jest z pewnością groźniejsza. W związku z tym robią korekty deklaracji, ale boją się, że to pociągnie za sobą odpowiedzialność karną skarbową.
Obawa ta najczęściej jest nieuzasadniona. Większość korekt dotyczy pomyłek, a nie działań świadomych. Podatnicy, którzy chcą oszukać budżet państwa przez podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, zazwyczaj nie dokonują później jej korekt. Dlatego podawanie fałszywych danych w deklaracji podatkowej, a następnie prostowanych w drodze korekty ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta