Wyścig pozasłoneczny
Wyścig pozasłoneczny
W ciągu ostatnich tygodni odkryto aż trzy nowe planety poza naszym Układem Słonecznym. Są one znacznie mniejsze od znanych dotychczas.
Artystyczna wizja neptunopodobnego globu, okrążającego niewielką gwiazdę Gliese 436
fot. (C) NASA/JPL
Rywalizacja europejsko-amerykańska w odkrywaniu planet w ogóle, a szczególnie małych, skalistych, staje się coraz bardziej intensywna. Wyścig wyraźnie zmierza do odkrycia planety podobnej do Ziemi, na której istnieje życie.
Jeszcze piętnaście lat temu opisy okrążających odległe gwiazdy planet były domeną literatury fantastyczno-naukowej. Sytuacja zmieniła się, gdy w 1994 roku Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze pozasłoneczne planety krążące wokół odległego, niegościnnego pulsara w gwiazdozbiorze Panny. W 1995 roku Szwajcarzy Michel Mayor i Didier Queloz znaleźli pierwszą planetę towarzyszącą gwieździe podobnej do Słońca. Pozasłoneczne planety przestały być fantastyczną mrzonką, stały się faktem naukowym. Zaczęto się zastanawiać, czy uda się kiedyś znaleźć gdzieś we wszechświecie "drugą Ziemię" - drugi taki glob jak nasz.
Porównanie rozmiarów nowo odkrytych planet z rozmiarami Neptuna, Jowisza i Ziemi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta