Opinie - komentarze
Opinie - komentarze
Zachować zrzeczenie
Komentarz redakcyjny
Komisja Europejska niczym rzymski bóg Janus o dwóch obliczach nadal spogląda w przeciwne kierunki. Pierwsze oblicze obiecuje większą konkurencyjność Unii przez zniesienie zbędnych przeszkód hamujących wzrost gospodarczy. Drugie, nadal zauważane w kilku krajach, stara się ingerować w krajowe sprawy w dążeniu do wizji "socjalnej Europy". Obydwa wyraźnie widać w debacie nad dyrektywą o czasie pracy pozwalającą pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu. (...).
Obecne reguły chronią załogi przed naciskami pracodawców. Najczęściej pracodawcy zwracają się do pracowników o dobrowolne podpisanie zrzeczenia się z 48-godzinnego limitu. Komisja natomiast proponuje, aby odstąpić od podpisywania klauzuli zrzeczenia się w trakcie okresu próbnego lub w momencie zawierania umów o pracę. W tych sytuacjach pracownicy często nie mają innego wyjścia, jak ulec naleganiom pracodawcy.
Propozycje KE nie będą mieć łatwego losu. Wielka Brytania weszła już w sojusz z Niemcami, który zablokował podobną dyrektywę o pracownikach sezonowych.
Brytyjczycy mają prawo do stanowczości wobec inicjatyw dotyczących spraw socjalnych i zatrudnienia, które są czkawką po wcześniejszej epoce harmonizacji w Unii. Europa związana lizbońską strategią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta