Ambicja i rzeczywistość
Ambicja i rzeczywistość
Cele polityki gospodarczej powinny służyć osiągnięciu i utrzymywaniu w długim okresie możliwie najwyższego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Powinny być one również realistyczne. Jeśli z tej perspektywy spojrzeć na bieżący cel inflacyjny NBP, wydaje się on wprawdzie bardzo ambitny, ale mniej realistyczny.
Opiera się na wskaźniku inflacji (tempo wzrostu cen konsumpcyjnych - CPI) i ma charakter punktowy (2,5 proc. w ujęciu rok do roku) z dopuszczalnym pasmem wahań +/-1 proc. Jest to również cel ciągły, co oznacza, że powinien być spełniony w każdym miesiącu, a nie tylko w określonym momencie przyszłości. Przyjrzyjmy się więc korzyściom oraz kosztom społecznym, wynikającym z takiego właśnie określenia tego celu.
Utrzymywanie inflacji na niskim poziomie jest korzystne, gdyż powoduje zmniejszenie niepewności w planowaniu. Dotyczy to konsumentów (oraz ich przyszłych zakupów), a także przedsiębiorców i planowanych przez nich inwestycji. Utrzymywanie niskiej inflacji wiąże się jednak z pewnymi kosztami, bo w pewnych okresach wymaga prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, której ubocznym efektem jest częstokroć spowolnienie wzrostu gospodarczego. Koszt związany z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta