Rewolucja ukryta w kukurydzy
Rewolucja ukryta w kukurydzy
Uprawa genetycznie zmodyfikowanej żywności wzbudza kontrowersje w całej Europie. Wczoraj w Solomiac na południu Francji doszło do starć demonstrantów z siłami porządkowymi. Policja aresztowała 10 osób, spośród setek protestantów, którzy starali się zniszczyć uprawę genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.
(c) AP / CHRISTOPHE ENA
Światowe koncerny żywnościowe za kilka tygodni zaoferują polskim rolnikom pierwsze nasiona zmienionej genetycznie rośliny: odpornej na szkodniki kukurydzy MON 810. To początek rewolucji na wsi.
Użycie genetycznie zmodyfikowanych nasion spowoduje, że ponosząc niższe niż obecnie koszty rolnicy będą mogli uprawiać odporne na trudne warunki odmiany zbóż, owoce i warzywa mające walory lecznicze, a nawet plantacje dostarczające surowce do produkcji paliwa czy przydatne w innych sektorach przemysłu.
Obawy pozostają
Polski rząd długi czas był pełen obaw. Od 1 maja, kiedy przedstawiciel Polski może głosować na posiedzeniach unijnej Rady Ministrów, sprawa dopuszczenia na rynek żywności genetycznie modyfikowanej dwukrotnie znalazła się w porządku obrad. Raz minister środowiska głosował przeciw, a drugi raz - prawdopodobnie wstrzymał się od głosu. Sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta