Sędziowie pomagają sędziom
Sędziowie pomagają sędziom
Orzeczenia wstępne Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wydawane na wniosek sądów krajowych odgrywają wielką rolę w tworzeniu wspólnotowego systemu prawnego.
Przekazanie pytań do ETS oznacza konieczność zawieszenia postępowania przed sądem krajowym oraz spełnienia określonych wymagań proceduralnych.
Incydentalność postępowania
Procedura o wydanie orzeczenia wstępnego jest tylko jednym z etapów postępowania toczącego się przed sądem krajowym i ma wobec niego charakter incydentalny.
Uruchamia ją wniosek sądu krajowego dotyczący interpretacji lub ważności prawa wspólnotowego znajdującego zastosowanie w sprawie przed tym sądem.
Postępowanie przed ETS nie jest kontradyktoryjnym sporem między dwiema stronami sensu stricto, lecz dialogiem między sądami (luksemburskim i krajowym, który zadał pytanie); inne osoby są jedyne zapraszane do przedstawiania swojego stanowiska.
Wycofanie pytania przez zadającego lub uchylenie przez krajowy sąd wyższej instancji postanowienia o jego przekazaniu powoduje, że postępowanie przed ETS staje się bezprzedmiotowe.
W tej procedurze niepotrzebny jest adres do doręczeń na terenie Luksemburga, a językiem sprawy jest język sądu krajowego, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta