Masz auto - płacisz fiskusowi
Firmy posiadające własne samochody muszą brać pod uwagę konieczność rozliczania się z podatku od środków transportowych. Daniny tej nie płacą właściciele aut osobowych, małych ciężarówek o dopuszczalnej ładowności poniżej 3,5 tony oraz pojazdów specjalnych. Przewidziane są też inne zwolnienia i wyłączenia z opodatkowania.
Podatek od środków transportowych, zwany też drogowym, normuje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol). Jego wymiar i pobór należy do gminy, a dokładnej do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jako organu podatkowego. Danina ta obejmuje pojazdy przeznaczone ze swej istoty do działalności gospodarczej, w tym w zakresie transportu profesjonalnego, choć opodatkowanie nie jest zasadniczo zależne od sposobu wykorzystania pojazdu (poza transportem kombinowanym) ani od tego, kto jest jego właścicielem (poza ciągnikami rolników). O podatku i jego stawkach decydują dane z dowodu rejestracyjnego (por. wyrok NSA z 17 czerwca 1994 r., SA/Gd 141/93).
Właściwość organu podatkowego ustala się według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika, jeśli jest nim osoba prawna albo instytucja. Jeżeli pojazd należy do przedsiębiorstwa wielozakładowego albo podmiotu, w którego skład wchodzą różne jednostki organizacyjne, właściwy jest wójt tej gminy, burmistrz czy prezydent tego miasta,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta