Świadczenia na rzecz pracowników - kiedy z VAT, a kiedy bez
Temat tygodnia
Świadczenia na rzecz pracowników - kiedy z VAT, a kiedy bez
rys. Rafał Piekarski Adam Bartosiewicz, Ryszard Kubacki
Pracownicy, oprócz wynagrodzenia za pracę, otrzymują często od pracodawców także inne świadczenia, również rzeczowe. Zazwyczaj obowiązek ich ponoszenia wynika z przepisów prawa pracy (np. dotyczących bhp). Jednak oprócz świadczeń obowiązkowych są też i dobrowolne. Do nich zaliczają się te związane z działalnością socjalną pracodawcy na rzecz pracowników
Po 1 maja br. powstały wątpliwości, czy przekazując takie dodatkowe świadczenia pracownikom - w postaci towarów bądź usług - trzeba od ich wartości naliczyć VAT.
Na gruncie starej ustawy o VAT przyjmowano, że gdy obowiązek świadczenia na rzecz pracownika wynikał z przepisów prawa - nie tylko powszechnie obowiązującego, ale także np. układów i porozumień zbiorowych, regulaminów itd. - to nie można było mówić o świadczeniu usługi (tak np. NSA w wyroku z 22 stycznia 2002 r., I SA/Ka 2356/00).
Z kolei przekazanie usługi obcej pracownikowi - często występujące w działalności socjalnej - nie było opodatkowane, bo nie mieściło się w katalogu czynności podlegających VAT. Pracodawca naliczał VAT jedynie od usług własnych świadczonych na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta