Siła gigaherców
Siła gigaherców
Spadek cen sprzętu komputerowego wprowadza do domu technologie wcześniej zarezerwowane dla centrów obliczeniowych i wielkiego biznesu.
W latach osiemdziesiątych na pierwsze minikomputery mogły sobie pozwolić zakłady naukowo-techniczne, ponieważ taki sprzęt kosztowały tyle co nowy samochód. Te wyrafinowane wówczas urządzenia miały procesor taktowany zegarem 4,77 MHz (podstawowy parametr szybkości pracy komputera), 16 kB pamięci operacyjnej RAM (w której komputer przetwarza na bieżąco dane), nie posiadały twardego dysku, a dane wczytywało się z dyskietek. Dzisiaj w supermarketach kupujemy komputery kilkaset razy wydajniejsze. Technologie starzeją się w ciągu kilku lat po czym wychodzą z użytku, lub nowatorstwem i ceną przypominają zapalniczkę.
Podłączanie do pracującego komputera myszy, klawiatury, czy aparatu cyfrowego jest dla nas sprawą normalną. Kilka lat temu podłączanie podzespołów "na gorąco" było możliwe tylko w wysokowydajnych serwerach, które wymagały rozbudowy bez restartowania. Pracujące na nich systemy informatyczne nie znosiły przestojów. Idea podłączania nowych urządzeń "na gorąco" z czasem zagościła w komputerach osobistych, choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta