Podatnik czeka, bo nie umotywował
Metody walki z przyspieszonym zwrotem VAT
Podatnik czeka, bo nie umotywował
Przedsiębiorcy świadczący usługi za granicą (np. transportowcy) mają prawo odzyskać związany z nimi podatek w szybszym 60-dniowym terminie. W praktyce jednak prawo to trudno jest wyegzekwować.
Nowa ustawa o VAT inaczej reguluje zasady zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika. W sytuacjach, w których kiedyś nie można było w ogóle uzyskać zwrotu (możliwe było jedynie przeniesienie nadwyżki na kolejny miesiąc), wprowadzono zwrot w ciągu 180 dni. Z kolei w przypadkach, gdy niegdyś zwrot przysługiwał tylko wyjątkowo, można starać się o niego w ciągu 60 dni, zamiast 180 dni.
DO ZWROTU PODATEK, NIE NADWYŻKA
Pewne rodzaje działalności charakteryzują się stałym występowaniem nadwyżek VAT do zwrotu. Tak jest np. u podatników wykonujących wyłącznie tzw. eksport usług (usługi świadczone i opodatkowane za granicą). Przysługuje im prawo do odliczenia zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Ze względu jednak na brak podatku należnego występuje u nich nawet nie nadwyżka, ale wyłącznie podatek naliczony. W przypadku takich podatników sprawa jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta