Czy by nie płacić, wystarczy nie odliczyć?
Czy by nie płacić, wystarczy nie odliczyć?
Przepisy ustawy o VAT dotyczące opodatkowania nieodpłatnych przekazań towarów i usług zostały tak skonstruowane, że nie ma pewności, czy VAT należy naliczać tylko gdy się go wcześniej odliczyło, czy też niemal w każdym przypadku, skoro podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.
Przekazując pracownikom towary lub usługi w ramach działalności socjalnej, trzeba pamiętać, że:
- od 1 maja br. nie obowiązuje już zwolnienie z VAT dla świadczeń sfinansowanych w co najmniej 30 proc. ze środków zfśs, czego skutkiem może być ich opodatkowanie,
- nieodpłatne przekazanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników podlega opodatkowaniu VAT, jeśli spełnione są łącznie dwa warunki:
- świadczenia te następują na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem (są przeznaczone na cele osobiste pracownika),
- pracodawcy przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług (art. 8 ust. 2 i 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Problem może sprawiać nie tylko stwierdzenie, kiedy przekazanie ma, a kiedy nie ma związku z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta