Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaskakujące wnioski

30 września 2004 | Prawo | PZ

Kodeks cywilny Używanie i rejestrowanie skróconych wersji firm przedsiębiorców

Zaskakujące wnioski

Najprościej mówiąc, pojęcie "firma" to nazwa, pod którą prowadzi się przedsiębiorstwo. Przedsiębiorca może posługiwać się jej skrótem - przesądza o tym odpowiedni przepis kodeksu cywilnego. Niestety, przepis ten rodzi wątpliwości.

Nie można być mianowicie pewnym, czy art. 43 5 § 4 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) stanowi podstawę także do skracania firmy osoby fizycznej. Odpowiedź pozytywna byłaby oczywista, gdyby nie jego usytuowanie. Otóż poprzedzające go trzy paragrafy (patrz: ramka) dotyczą firmy osoby prawnej, także następny art. 43 6 (wszystkie przepisy pochodzą z k.c. ) odnosi się do osoby prawnej, tyle że firmy jej oddziału. Ulokowanie jedynego przepisu (§ 4) przewidującego możliwość posługiwania się przez "przedsiębiorcę" skrótem firmy jako ostatniego w artykule poświęconym firmie osoby prawnej zdaje się przesądzać, że art. 43 5 § 4 dotyczy wyłącznie takiej osoby. A z tego wynikałoby, że tylko nazwa osoby prawnej może być skracana.

Jednak nie można być tego pewnym, i to nie tylko ze względu na ogólną formułę w przepisie tym przewidzianą. Nie chodzi też o prawie bezwartościową obserwację, że zdanie poprzedzające (czyli zdanie drugie w art. 43 5 § 3) w ogóle nie wspomina o osobie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3344

Spis treści
Zamów abonament