Usunięto symbole polskich partii
Interwencja arcybiskupa Gocłowskiego w kościele świętej Brygidy w Gdańsku
Usunięto symbole polskich partii
W piątek od rana dziesiątki ludzi podążały do kościoła św. Brygidy w Gdańsku, aby zobaczyć symboliczny Grób Chrystusa, którego wystrój wzbudził kontrowersje, a także protesty, skierowane m. in. przez liderów Unii Pracy do bpa Tadeusza Pieronka i przez ministra Jacka Żochowskiego do księdza prymasa. Przypomnijmy, że przy grobie obok, jak co roku, symboli narodowo-patriotycznych, tym razem umieszczono sierpy i młoty, swastyki, nazwy SA, SS, UB, SB i KGB oraz nazwy obecnych polskich partii politycznych. Grób według ks. Henryka Jankowskiego, proboszcza kościoła, miał wstrząsnąć elitami politycznymi. Nazw PZPR, SLD, PSL, UW i UP jednak od rana nie było. -- Ja ich nie zabrałem, taka była wola władzy duchownej -- powiedział "Rz"" ks. Jankowski. Przyznał, że poprzedniego dnia wieczorem kościół odwiedził arcybiskup gdański ks. Tadeusz Gocłowski.
-- Grób Pański wkościele św. Brygidy w ciągu ostatnich 15 lat miał zawsze wymiar symboliczny -- powiedział "Rz" arcybiskup Gocłowski.
-- Życie nadal jest skomplikowane. Jestem za tym, aby Grób Chrystusa miał treściowy wymiar religijny. Ale u nas to, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta