Pytania o przeszłość i przyszłość Europy
Pytania o przeszłość i przyszłość Europy
Wznowienie po prawie 50 latach klasycznej już pracy prof. Oskara Haleckiego, założyciela po 1945 r. Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku, znakomicie przyczynia się do toczącej się w świecie żywej debaty na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Praca autora obejmuje jednak dziesięć wieków całej Europy, jej historyczno-geograficzne i chronologiczne, zmieniające się podziały. I choć analizuje je Halecki w kontekście kultury i tradycji różnych krajów, przedmiotem jego zainteresowania jest Europa jako jedność, jako swoista wspólnota, ponadnarodowa całość tworząca cywilizację europejską w dziejach świata.
Jej fundamentem i łącznikiem wszystkich regionów stała się cywilizacja grecko-rzymska wzbogacona o chrześcijaństwo. Śledząc początki kilku wieków tworzenia się Europy (obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem, Morzem Egejskim i Czarnym) -- autor sięga także do dziejów starożytnych, do epoki środziemnomorskiej. Halecki wykazuje, że podziały w Europie nigdy nie przebiegały ani wzdłuż stałych linii, ani wzdłuż granic rasowych czy też religijnych (np. prawosławia) . Za datę uformowania się Europy uznaje, podobnie jak inni, zjazd w Gnieźnie w 1000 r. z cesarzem Ottonem III.
Szczególna uwaga, jaką Halecki poświęca Europie Środkowo-Wschodniej (jest on zresztą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta