Wieś na sprzedaż
Sztynort kupiony w całości przez austriackiego biznesmena
Wieś na sprzedaż
-- Będzie to pierwsze w Polsce wysiedlenie całej wsi. Nabywca kupuje nie tylko zabytkowy pałac i park w Sztynorcie, ale i wszystkie stojące we wsi domy, ulice, sieć wodną, elektryczną, ziemię. Ludzie będą musieli opuścić swoje mieszkania. Przeniosą się do specjalnie dla nich wybudowanego bloku -- mówi Jerzy Litwinienko, zastępca burmistrza Węgorzewa.
27 grudnia ub. r. Rada Miasta i Gminy Węgorzewo podjęła decyzję o sprzedaży Sztynortu austriackiemu biznesmenowi Dietrichowi Traitlerowi (ożenionemu z Polką, która będzie prawną właścicielką) . Gotowy jest akt notarialny kupna-sprzedaży wsi, w końcu kwietnia br. ma dojść w Węgorzewie do jego podpisania.
Jedyny wiarygodny
-- Poszukiwania inwestora trwały, od kiedy w 1990 r. samorząd skomunalizował zabytkowy zespół w Sztynorcie -- wyjaśnia wiceburmistrz Litwinienko, do 1990 r. dyrektor sztynorckiego gospodarstwa żeglarsko-turystycznego, spółki Interster.
Chęć zajęcia się pałacem zgłosiła gminie m. in. Bettina Bouresh, która chciała założyć niemiecko-polską fundację --akademia rozwoju regionalnego w Sztynorcie Współpraca dla Przyszłości. Udziałowcami fundacji byli: gmina, wojewoda suwalski i niemieckie stowarzyszenie Sztynort. Sąd nie zarejestrował fundacji, bowiem to co chciała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta