Przekrojona mentalność
50 lat "Przekroju"
Przekrojona mentalność
Autor "Życia w >>Przekroju<<" twierdzi, że napisał książkę o ukochanym piśmie, w którym przepracował 20 lat, a przede wszystkim o swoim wyjątkowym, legendarnym szefie, Marianie Eilem. Przy okazji wyszły mu jednak wspomnienia i coś na kształt autobiografii. Akurat w 50. rocznicę istnienia tygodnika.
Niewątpliwie, bez książki Andrzeja Klominka nie obejdzie się żaden przyszły monografista "Przekroju". Czy jednak taki się znajdzie? Kogo obchodzić będą zamierzchłe dzieje jednego z kolorowych magazynów, co tydzień trafiających do kiosków? Owszem, Eile mógł z niemałą dozą bufonady powtarzać, że "Przekrój" jest "jedynym takim pismem na osiemset milionów Słowian" (wliczając -- nie do końca chyba -- Chińczyków) , ale jaka była w tym zasługa samego naczelnego, jaka sekretarza redakcji, a jaka Wydziału Prasy KC PZPR i cenzury? Czy zresztą "Przekrój" był tak wspaniały, jak zdaje się po latach Klominkowi, zapatrzonemu w czasy swojej młodości?
Okno na świat
Autor "Życia w >>Przekroju<<" z dumą powołuje się na świadectwo znakomitego poety, noblisty, Josifa Brodskiego, który powiedział, że w swoim czasie języka polskiego nauczył się po to, aby móc czytać krakowski tygodnik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta