Czy istnieje prawo do prawdy
Gry moralne
Czy istnieje prawo do prawdy
Walka o prawa człowieka to wspólny mianownik wielu spraw konkretnych. Konkretnych -- czyli różnych. W czym leżą różnice? Jest ich mnóstwo: epoka, miejsce, kontekst kulturalny, społeczny, polityczny. Partnerzy sporu: ci, którym odbiera się ich prawa i ci, którzy je odbierają. Wreszcie przedmiot walki -- o które prawa toczy się spór? Możliwych kombinacji jest tak wiele, że ogarnąć mogą całe mnóstwo sytuacji historycznych, znanych nam z podręczników, ale także i tych, które pamiętamy z autopsji, albo i przeżywamy aktualnie.
Zestawienie typów tych konfliktów, przeważających w danej epoce, może o niej powiedzieć sporo -- warto by zastosować ten klucz do badań historycznych. Przede wszystkim jednak do nauki o świecie współczesnym. Szukając przed dziesięciu laty takich ujęć na Zachodzie, trafiłem tylko na jedno: po francusku nazywało się "Guide mondial des Droits de l Homme", ale autor, Charles Humana, wydał je pierwotnie w USA. Zaskakująca była informacja podana we wstępie: autor twierdził, że podobnej publikacji, zestawiającej poziom przestrzegania i główne przejawy łamania praw człowieka w różnych krajach i na różnych kontynentach świata, nigdzie dotąd nie znalazł, i że to natchnęło go myślą, by samemu coś takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta