Upłynnienie kursu złotego niebezpieczne i przedwczesne
Artykuł dyskusyjny
Upłynnienie kursu złotego niebezpieczne i przedwczesne
Spadek wartości dolara i większy od oczekiwanego wzrost rezerw walutowych spowodowały liczne wypowiedzi ludzi odpowiedzialnych za politykę dewizową o potrzebie zmiany metody ustalania kursu złotego. Niektóre z tych wypowiedzi są zdumiewające.
Wolny kurs a niewydolny eksport
Prezes NBP zapowiada upłynnienie kursu walutowego, a obawy przed negatywnymi skutkami aprecjacji złotego (czyli wzrostu jego wartości w stosunku do innych walut) dla eksportu kwituje:
"My nie możemy patrzeć z punktu widzenia interesów jednej grupy, ale całości gospodarki". Otóż, prawdziwy sukces odnoszą te kraje, które rozwój gospodarczy opierają na eksporcie. Tymczasem w Polsce sektor eksportowy jest bardzo niewydolny. Wielkość eksportu na jednego mieszkańca sięga u nas zaledwie 440 dol. Wskaźnik ten na Węgrzech jest prawie trzykrotnie wyższy, a w krajach Unii Europejskiej średnio ponad dziesięciokrotnie wyższy. Deficyt naszego bilansu handlowego w 1993 r. wynosił 4, 7 mld dol. , a w roku ubiegłym ponad 4, 3 mld dol. , co oznacza równowartość odpowiednio 25 i 20 proc. całego importu. Niedobrze to rokuje naszym zdolnościom spłaty długów zagranicznych, których wysokość ponownie rośnie. Osłabienie warunków eksportu traktować zatem należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta