Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W trakcie przepoczwarzania

19 kwietnia 1995 | Ekonomia | ES

Rolnictwo Litwy

W trakcie przepoczwarzania

Czy rolnictwo Litwy rozwinie się z obecnej poczwarki w pięknego motyla -- wie chyba tylko sam Bóg. Skołchozowane i upaństwowione w przeszłości, podzieliło się obecnie na 3 sektory, które rywalizują z sobą łeb w łeb. Jeden sektor to utworzone z kołchozów i państwowych gospodarstw rolnych spółki, drugi to gospodarstwa określane tutaj jako "farmierskie", sektor trzeci to działki przyzagrodowe.

Spółki uważa się za formę przejściową, która potrwa najwyżej parę lat. Wydaje się, że największe szanse mają gospodarstwa "farmierskie", które im są większe, tym większą cieszą się pomocą państwa. W 1993 roku 30 proc. produkcji rolniczej pochodziło ze spółek, 20 proc. z gospodarstw farmerskich i aż 50 proc. z działek przyzagrodowych. W tym roku struktura zasiewów jest trochę inna: 40 proc. obsianej ziemi przypada na spółki i po 30 proc. na gospodarstwa indywidualne i działki przyzagrodowe. Ale struktura produkcji może być zbliżona do tej sprzed dwóch lat.

A było "jak w Szwajcarii"

Działka przyzagrodowa to jest czasem tylko 15 arów, może jednak liczyć i 3 hektary. Powyżej 3 ha są już gospodarstwa indywidualne. Jest ich w sumie około 110 tysięcy, ale przeciętne ma tylko 7-8 ha. Rząd chciałby, żeby gopodarstw było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 459

Spis treści
Zamów abonament