Klątwy, groby i uczeni
Klątwy, groby i uczeni
Dr Mark Spigelman przez 25 lat zajmował się wyłącznie operowaniem chorych. Nie interesowały go wykopaliska archeologiczne ani badanie szczątków ludzkich zwłok. Jednak leczenie ludzi przestało go satysfakcjonować. Australijski lekarz postanowił zająć się starszymi"pacjentami". Poluje na mikroby sprzed kilku tysięcy lat, które rozkładają ciała zmarłych, ale ich DNA jest cennym archiwum historii medycyny.
W wilgotnym klimacie ludzkie szczątki szybko się rozkładają. Zakopane w ziemi ulegają zniszczeniu w ciągu kilku lat (w Europie Środkowej części miękkie rozkładają się po 3--4 latach, tkanka łączna po 5--7 lat, a szkielet -- po upływie kilkadziesięciu lat) . W suchym klimacie, w piaskach pustyni, w wietrzonych grotach lub grobowcach mogą ulec naturalnej mumifikacji. W takiej postaci są w stanie przetrwać kilkaset lub kilka tysięcy lat. Toteż Spigelmana interesuje każdy kawałek zachowanej tkanki: kości, wyschniętej skóry, jelit, a nawet. .. odchody.
Pożeracze zwłok
Wszędzie mogą znajdować się bakterie, które uległy tylko nieznacznej mutacji i pod względem genetycznym różnią się od współczesnych mikrobów. Są jakby zatrzymane w czasie, co pozwoli badaczom wyjaśnić, jak pojawiają się i znikają niektóre infekcje. Wciąż nie wiedzą oni, dlaczego zarazki są w stanie wywołać nagle potężne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta