Śmierć cienka jak igła
Azbest pod płotem
Śmierć cienka jak igła
-- Zanieczyszczenie azbestem środowiska jest niepokojące i będzie się pogłębiać. Liczba zachorowań na azbestozę i raka płuc może się gwałtownie zwiększyć -- twierdzi Leszek Deja, sekretarz generalny Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Włóknisto-Cementowych "Polekodach".
W ub. r. minister przemysłu i handlu wydał rozporządzenie ostopniowym wyeliminowaniu wyrobów zawierających azbest z produkcji i obrotu -- do 31. 12. 1996 r. Decyzja ta została przyjęta z ulgą zarówno przez Stowarzyszenie, jak iekologów.
Tylko u potrzeby budownictwa wyprodukowano w Polsce do 1994 r. ok. 1525 mln mkw. płyt i 620 tys. ton rur z zastosowaniem azbestu. W latach 1991--1994 zdemontowano ok. 37 mln mkw. płyt z zawartością azbestu i to całkowicie poza kontrolą odpowiednich władz.
Nie kontrolowane zagrożenie
Uszkodzone i pylące azbestem płyty wyrzucane są gdziekolwiek, do lasu, rowów i na śmietnik. Zatruwają wody i stanowią niewyobrażalnie wielkie, nie kontrolowane zagrożenie dla ludzi -- alarmują eksperci ze Stowarzyszenia "Polekodach". Jego szef, Leszek Deja uprzedza: "Należy się spodziewać, że po 1996 r. , czyli po nagłośnieniu zakazu stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta