Wykupione, by je umorzyć
Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Wykupione, by je umorzyć
Kodeks spółek handlowych przewiduje trzy rodzaje umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością: dobrowolne, przymusowe i tzw. automatyczne. Jakie muszą być spełnione warunki, by do umorzenia doszło, jak powinna wyglądać procedura umorzenia udziałów, z jakimi problemami można spotkać się w praktyce? O tym w dzisiejszym artykule.
MARIUSZ SOCZYŃSKI
-
Komentarz - Potrzebne, choć nie najlepiej uregulowane
- Rada dla wspólników
Art. 199 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) mówi, że umorzenie udziałów jest możliwe jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. W dalszej części przepis zawiera już bardziej szczegółowe regulacje dotyczące przesłanek oraz rodzajów umorzenia.
WARUNKI UMORZENIA UDZIAŁÓW JEDYNIE PO WPISIE DO REJESTRU
Pierwszym warunkiem umorzenia, jaki wymienia art. 199 § 1 k.s.h., jest to, aby spółka została wpisana do rejestru. Nie jest możliwe umorzenie udziałów w spółce z o.o. w organizacji. Wykluczona jest zatem sytuacja, gdy po podpisaniu umowy spółki (ale przed jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta