Jak i dlaczego warto rozmawiać
Jak i dlaczego warto rozmawiać
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
W sensie formalnym od ponad dziesięciu lat żyjemy w państwie demokratycznym, ale to o wiele za mało, by powiedzieć, że polska demokracja ma się znakomicie. Malejąca z wyborów na wybory frekwencja, fatalne, jak donoszą sondaże, nastroje opinii publicznej, krytyczny stosunek społeczeństwa do politycznych elit, a także odsłonięta dzięki pracy dwu komisji śledczych prawda o III RP, muszą budzić niepokój.
Tymczasem na łamach prasy ukazały się ostatnio dziesiątki tekstów, których autorzy przekonują, że demokracja w Polsce ma się świetnie, a jedyne, co jej zagraża, to IPN, dostęp obywateli do teczek, raport Zbigniewa Ziobry, komisja śledcza i program "Warto rozmawiać", emitowany w Dwójce. W dniu Święta Niepodległości do tej listy zagrożeń prezydent RP dopisał opozycję parlamentarną. Wypowiedź prezydenta o "pełzającym zamachu stanu" przywołuje wspomnienia z czasów PRL, gdy nagminnie mylono zwolenników demokracji z jej wrogami. Sądzę, że III RP znajduje się w przełomowym momencie. Albo poradzimy sobie z tym, co ukrywa się za pozornie dobrze wyglądającą fasadą, albo pozostaniemy krajem, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta