Ta oferta jest do odrzucenia
Zamówienia publiczne
Ta oferta jest do odrzucenia
Zamawiający ma prawo, a nawet obowiązek odrzucić oferty, które nie spełniają określonych wymogów.
Przesłanki odrzucenia oferty zawiera art. 89 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177 ze zm.; dalej: pzp). Różnią się one znacznie od podstaw odrzucenia oferty wskazanych w obowiązującej wcześniej ustawie o zamówieniach publicznych.
JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY?
NIEZGODNOŚĆ Z USTAWĄ
Podstawową przyczyną odrzucenia oferty jest oczywiście jej niezgodność z ustawą, czyli z prawem zamówień publicznych (art. 89 ust. 1 pkt 1 pzp). Niezgodność z przepisami innych aktów prawnych nie oznacza konieczności odrzucenia oferty, choć taka możliwość istnieje (art. 89 ust. 1 pkt 8 pzp).
NIEZGODNOŚĆ ZE SPECYFIKACJĄ
Zamawiający musi odrzucić ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiada treści specyfikacji (art. 89 ust. 1 pkt 2 pzp). Przy czym uwaga: chodzi o niezgodność treści oferty i treści specyfikacji. Niedopuszczalne jest odrzucenie oferty z przyczyn formalnych, np. brak numeracji stron oferty.
OFERTA JAKO CZYN NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI
Odrzucona musi być też oferta, której złożenie jest czynem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta