Remont czy ulepszenie?
Remont czy ulepszenie?
- Jak to ocenić
- Modernizacja budynku
Rys. Rafał Piekarski
To pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na tym tle od lat toczą się boje między podatnikami a urzędami. Zagadnienie ma już bogate orzecznictwo i literaturę, ale w praktyce ciągle są z tym problemy. Najwięcej kłopotów jest przy pracach budowlanych. Trudno bowiem ocenić, kiedy mają one na celu tylko przywrócenie stanu pierwotnego, a kiedy podwyższenie wartości użytkowej nieruchomości. Tymczasem zależy od tego kwalifikacja podatkowa - albo zaliczamy wydatki w koszty bezpośrednio, albo amortyzujemy. Niestety, nie ma tu jednakowej recepty dla podatników, bo każda inwestycja jest inna.
Wydatki na remont są kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio, natomiast nakłady na ulepszenie (powyżej 3500 zł w ciągu roku) powiększają wartość początkową środka trwałego i mogą być zaliczone do kosztów jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne. W ostatecznym rozrachunku wychodzi na to samo, bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby więc uznanie inwestycji za ulepszenie. Zważywszy jednak, że podstawowa stawka amortyzacji przy nieruchomościach użytkowych wynosi zaledwie 2,5 proc. (jest też możliwość zastosowania stawki indywidualnej), to zanim skonsumujemy podatkowo taką inwestycję, minie sporo czasu. Warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta