Kto i o ile może podwyższyć płace
Kto i o ile może podwyższyć płace
Przyjęcie maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zaliczonego w ciężar kosztów u przedsiębiorców, w wysokości 4,5 proc. ma zapewnić wzrost realnej wartości takiej płacy w przedsiębiorstwach na poziomie 1,5 proc. w skali roku.
Rada Ministrów przyjęła 9 listopada rozporządzenie ustalające maksymalny przyrost średniej płacy miesięcznej w 2005 r. na 4,5 proc. (Dz. U. nr 247, poz. 2475). Jest ono aktem wykonawczym do ustawy z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (Dz. U. z 1995 r. nr 1, poz. 2 z późn. zm.). Z art. 1 i 2 tej ustawy wynika, że jej przepisami objęci są przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 50 osób i prowadzący działalność gospodarczą. Dla potrzeb tej ustawy przedsiębiorcami są również jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego, prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, a także samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zatrudniające powyżej 50 osób.
Według danych GUS takich przedsiębiorców jest w Polsce ponad 14 tys. Prawie 11,7 tys. spośród nich działa w sektorze prywatnym, a ponad 2,3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta